W dniach 17-19 listopada w Orlu na Wyspie Sobieszewskiej (Gdańsk) odbył się długo oczekiwany II Zjazd Obrączkarzy. Ponad 180 osób z całej Polski, obrączkujących ptaki zarówno zawodowo, jak i amatorsko, spotkało się po sześcioletniej przerwie by wymienić się doświadczeniami i podyskutować o stanie i przyszłości obrączkowania w Polsce. Organizatorem i gospodarzem Zjazdu była Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, w ramach której działa polska Centrala Obrączkowania Ptaków.
Wieczorem pierwszego dnia zjazdu odbył się panel poświęcony historii obrączkowania w naszym kraju i możliwościami jego zastosowania w edukacji, po którym nastąpiła dyskusja na tematy bieżące, szczególnie nurtujące obrączkarzy. Przez całą sobota 18 listopada prezentowano wyniki badań wykorzystujących obrączkowanie, w tym z użyciem najnowszych technologii (nadajniki satelitarne, loggery GPS itd.). Zjazd zamknęła niedzielna debata podsumowująca całą konferencję. Oczywiście, poza stroną formalną nie mniej ważna była część nieoficjalna, która trwała długo w piątkową i sobotnią noc – w końcu w takim składzie uczestnicy Zjazdu ostatni raz widzieli się w 2011 roku.
Stację Badania Wędrówek Ptaków reprezentowała na Zjeździe silna 11-osobowa ekipa, która przedstawiła aż sześć prezentacji. Katarzyna Rosińska i Justyna Szulc pokazały potencjał obrączkowania w edukacji przyrodniczej; Tomasz Maciąg omówił wieloletnie trendy liczebności ptaków na podstawie danych Akcji Bałtyckiej; Marc Burman opowiedział o zmianach liczebności zimujących w RPA dymówek pod wpływem zmian klimatu; Michał Redlisiak zaprezentował wieloletnie zmiany terminów wędrówki śpiewaka przez stacje Akcji Bałtyckiej; Jarosław Nowakowski przedstawił pierwsze wspólne wyniki pracy Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków; Magdalena Remisiewicz opowiedziała o pierzeniu cierniówek w Polsce i RPA.
Kolejny Zjazd Obrączkarzy przewidziano za cztery lata. Nasz zespół już planuje wziąć w nim udział.