Sierpień na Akcji Bałtyckiej, czyli początek jesiennego sezonu prac terenowych

By 29 sierpnia 2017 No Comments

Początek sierpnia dla stacyjnego zespołu wyznacza początek jesieni – w tym okresie rozpoczyna się bowiem sezon prac terenowych Akcji Bałtyckiej. W tym roku stacja Bukowo wystartowała 31 lipca, zaś Mierzeja Wiślana 21 sierpnia.

Tegoroczny sierpień na Akcji upływa na razie pod znakiem dość sprzyjającej pogody, zwłaszcza w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nawałnica, która spustoszyła pomorskie lasy11 sierpnia, tylko delikatnie otarła się o Bukowo i skończyło się na krótkotrwałym deszczu. Na Bukowie ptaki są chwytane  w liczbach 20-50 dziennie. Tradycyjnie dominują trzcinniczki i kapturki – o ile jedna te pierwsze są już w trakcie wędrówki, wśród kapturek wciąż najliczniej obrączkowane są młode, miejscowe ptaki. Z gatunków rzadziej notowanych na Akcji zaobrączkowano m.in. kwiczoła, strumieniówkę i 2 jarzębatki, a z większych – 2 dzięcioły czarne i 3 lelki. Na Mierzei Wiślanej po pierwszych czterech dniach chwytania dominuje trzcinniczek, trafiają się też wąsatki – ciekawe, czy pobiją swój rekordowy wynik z zeszłego roku.

Podobnie jak w 2016, skład załogi na naszych obozach był w sierpniu międzynarodowy – gościliśmy studentkę z Francji, studenta z Portugalii, doktorantkę z RPA i studentów z Meksyku, ponadto prowadziliśmy drugi sezon eksperymentów etologicznych dla studentów z USA.

Więcej informacji o aktualnych wydarzeniach na AB można znaleźć na stronie Akcji Bałtyckiej.

Zdjęcia: Anna Woźnicka