W grudniowym numerze czasopisma Ibis ukazała się publikacja autorstwa kierowniczki Stacji, dr hab. Magdaleny Remisiewicz wraz ze współpracownikami z RPA.
Remisiewicz M., Tree A.J., Underhill L.G., Burman M.S. 2016. Age-specific variation in relationship between moult and pre-migratory fuelling in Wood Sandpipers Tringa glareola in southern Africa. Ibis 159: 91–102. DOI: 10.1111/ibi.12436
Praca przedstawia związek między pierzeniem lotek i otłuszczaniem się ptaków wędrownych przed odlotem z południowoafrykańskich zimowisk w zależności od wieku ptaków, na przykładzie łęczaków. Praca zawiera metody i modele statystyczne umożliwiające określenie terminów, kiedy wędrowne ptaki rozpoczynają na zimowiskach w kolejnych latach przygotowania do odlotu i gromadzenie rezerw energetycznych, w zależności zaawansowania pierzenia. Okazuje się, że dorosłe łęczaki pierzą lotki i otłuszczają się powoli, z przerwami między tymi procesami, i zaczynają odkładanie zapasów na wędrówke już w lutym Za to młode łęczaki mają różne strategie: niektóre też wymieniają lotki i odkładają zapasy powoli i „na spokojnie”, a inne jednocześnie pierzą lotki i gromadzą rezerwy „na ostatnią chwilę” przed odlotem z Afryki w połowie marca.
Publikacja powstała dzięki współpracy i wzajemnym wizytom autorów w RPA i w Polsce, w ramach projektu „System wczesnego ostrzegania o zmianach bioróżnorodności w wyniku zmian klimatu” (PL-RPA/BEW/01/2016), finansowanego w ramach współpracy Polska-RPA przez NCBiR (Polska) i NRF (RPA).
Praca dostępna jest tutaj. Zachęcamy do lektury!