Newsy

Migranty odleciały z RPA, czekamy na nie na Akcji Bałtyckiej

By 23 maja 2017 No Comments

Tuż przed Wielkanocą zakończyła się kolejna udana ekspedycja naszego zespołu do RPA, w trakcie której od połowy lutego dr hab. Magdalena Remisiewicz i doktorantki naszej Stacji Justyna Szulc i Aleksandra Niemc, prowadziły badania wędrownych ptaków w rezerwatach Telperion i Barberspan wspomagane na miejscu przez Zephné i Hermana Bernitz, Jerome Ainsley, Jacqui Badenhorst, Joela Avni i pracowników z Barberspan (Andrew Mvundle, Lebo Moeti, Amos Koloti, Boitumelo Keebine). Celem tej ekspedycji było m.in. określenie terminów odlotu z południowoafrykańskich zimowisk takich gatunków jak np. biegus malutki, gajówka, gąsiorek, muchołówka szara czy piecuszek. Opisałyśmy też pierzenie, wymiary i zebrałyśmy próbki krwi z biegusów malutkich, potrzebne do pracy doktorskiej Aleksandry Niemc.  Założyliśmy też geolokatory na 6 gąsiorków, 2 muchołówki szare i cierniówkę, które wykazały się przywiązaniem do krzaków w rezerwacie Barberspan, pozostając na tych samych terytoriach od grudnia do lutego-marca. Jedna z muchołówek szarych już trzy razy spotkała polską ekipę w Barberspan: została tam zaobrączkowana w lutym 2015, wróciła w grudniu 2016, kiedy to ekipa pod wodzą Krzysztofa Stępniewskiego i Jarosława Nowakowskiego ją ponownie złapała i założyła geolokator, a w marcu 2017 codziennie ją obserwowałyśmy w tym samym krzaku. 1 kwietnia „nasza” muchołówka oraz gąsiorki znikły z Barberspan, rozpoczynając wędrówkę do Eurazji. Mamy nadzieję że wrócą one do Barberspan pod koniec roku, a geolokatory które nosiły na plecach pokażą nam ich tereny lęgowe i trasy wędrówki. Ten wyjazd był wyjątkowy pod względem spotkań i szkoleń dotyczących ptaków. Wzięłyśmy udział w dwóch spotkaniach Barberspan Bird Club, w którym poza pracownikami tego rezerwatu działają też osoby z sąsiednich miejscowości i rezerwatów. Spotkanie klubu 1-2 kwietnia w rezerwacie Boskop Dam było połączone z bardzo udanym szkoleniem dla 32 studentów weterynarii z Uniwersytetu w Mafeking zafascynowanych ptakami. Spotkania z pięknymi kolorowymi miejscowymi ptakami też były niezapomniane. A teraz czekamy aż migranty z Afryki przylecą na Akcję Bałtycką. Może dolecą na 6-7 maja do Kuźnicy na Światowy Dzień Wędrownych Ptaków…

Justyna z gąsiorkiem po założeniu mu geolokatora, Barberspan. Fot. Magdalena Remisiewicz

Ekspedycja, zorganizowana we współpracy z Animal Demography Unit z Uniwersytetu w Kapsztadzie (RPA), była częścią projektu „Building an Early Warning System for Biodiversity in the Face of Climate Change” (BEW) finansowanego przez przez  NCBiR (Polska) i NRF (RPA) w ramach programu „współpraca polsko-południowoafrykańska”.

Bengalik złotobrzuchy Sporaeginthus subflavus, Telperion. Fot. Magdalena Remisiewicz

Jerzyk widłosterny Apus caffer nad wyjściem z domku w Barberspan. Fot. Magdalena Remisiewicz

Magda opowiada o ptakach weterynarzom z Mafeking, Boskop Dam. Fot. Aleksandra Niemc

Ola opowiada studentom UNISA o obrączkowaniu, Telperion. Fot. Magdalena Remisiewicz

Kusokurka rdzawogłowa Sarothura rufa, Telperion. Fot. Aleksandra Niemc

Trawinek okularowy Ortygospiza fuscocrissa, samiec, Leuupan. Fot. Aleksandra Niemc

Obrączkowanie w Telperion (od lewej Andrew Mvundle, Lebo Moeti, Tumi Keebine, Amos Koloti, Ola Niemc, Magda Remisiewicz, Zephne Bernitz, Herman Bernitz). Fot. Andrew Mvundle