Goście z RPA w Stacji Badania Wędrówek Ptaków

By 27 września 2017 No Comments

W sierpniu 2017 w naszej stacji gościli prof. Les Underhill i Megan Loftie-Eaton z Animal Dempography Unit, jednostki Uniwersytetu w Kapsztadzie (University of Cape Town, UCT) w Republice Południowej Afryki. Większość swojego pobytu nasi goście spędzili intensywnie nad statystycznym opracowaniem stacyjnych baz danych, analizując wieloletnie trendy w parametrach wędrówek ptaków między półkulami globu, znaleźli jednak również czas by skorzystać z pięknej polskiej przyrody i wyśmienitej kuchni. W badaniach terenowych na Akcji Bałtyckiej wzięła udział Jacqui Badenhorst, doktorantka prof. Underhilla i dr hab. Magdaleny Remisiewicz, która z równą pasją studiuje wędrówki ptaków w terenie i przed ekranem komputera. Oczekujemy też na powtórny przyjazd dr. Marca Burmana, który przylatuje we wrześniu na trzymiesięczny staż podoktorski, by wesprzeć nas w analizach statystycznych i wspólnie opublikować kilka prac naukowych.

Polska i Republika Południowej Afryki zawarły porozumienie o współpracy naukowej, które z polskiej strony reprezentuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), a ze strony afrykańskiej National Research Foundation (NRF, Narodowa Fundacja Naukowa). Stacja Badania Wędrówek Ptaków UG oraz Animal Demography Unit z UCT są obecnie na półmetku trzyletniego projektu finansowanego przez to porozumienie. W ramach projektu fundusze przeznaczone są przede wszystkim na „mobilność”, czyli wymiany naukowe. Polski zespół, pod kierownictwem dr Remisiewicz, prowadzi badania terenowe nad gatunkami wędrującymi pomiędzy Polską a RPA, takimi jak piecuszek, gąsiorek i muchołówka szara – zarówno na polskich stacjach Akcji Bałtyckiej, jak i w RPA, m.in. w rezerwacie Barberspan. Ze strony afrykańskiej otrzymujemy przed wszystkim wsparcie w analizach statystycznych. Owocem współpracy jest rosnące grono doktorantów pod wspólną opieką naukową z obu uczelni. W ich pracach badawczych istotną rolę odgrywa tzw. nauka obywatelska (citizen science), czyli dane naukowe zbierane przez ochotników – polskich i afrykańskich obrączkarzy oraz obserwatorów wykonujących liczenia atlasowe w RPA.